wittao írta: ↑2021.12.27., hétf. 11:06
Fenytores, elnyeles mas, szalak vastagsaga es emiatt a tavolsag mas amire hasznalhatjak.
1-2-3m-en nem tudom mit szamit melyik az.
Inkabb abban latnam a kulonbseget audio szempontbol, hogy lezer/led stb. az adat tovabbito/fogado oldal, kevesbe a kabel anyagaban.
Akkor nézzük ezt a TOSLINK fényvezető technológiát fiberNET-nél alkalmazott üvegvezetőkhöz képest.
Az üveg vezető vastagsága lett a legfontosabb jellemző, ami a fény spektrum szóródása okán válik egyre kevesebb falról történő reflexiók által. Minél kisebb szögben cikázik a fény sugár faltól falig, annál kisebb a spektrum szerinti szóródás. Itt elég a fény prizma hatását példának tekinteni. Az eltérő szögben haladó fénysugár egyben úthosszakban és ezzel időben is szóródik. A fali tükröződés hatásfoka is egyre jobb, minél kisebb szögű a csőszerű vezetőben a fény sugár tükröződése annál hosszabb a fény egyenes haladása.
Erre jellemző példa, még mindig fiberNET alkalmazásban a MM és SM módú üvegvezető. MM típusú 50um átmérő, 10Gbs-t képes elvinni max 300m-re. Az SM típusú már csak 9um átmérő és ez lézer teljesítmény függően 10Gbs-t 10km-től 100km-re tud elvinni.
Ami még fiberNET eszközöknél sokban számít, azok koherens lézer, keskeny hullámhosszú infra vörös fényt használnak MM:850nm, SM: 1310/1550nm. A nagyobb hullámhossz fali tükröződésben is jobban viselkedik. A két üvegvezető között van másik eltérés is. A közép-tengéjétől falig törésmutató változásban. Természetesen ezek is szóródnak egy keveset spektrumban, de sokkal kevesebbet, mint a TOSLINK látható fényű (kb 660nm) nem lézer(?) LED forrása. Vélhetően ott is lehet(ne) lézert használni, adó-vevő oldalon ez nem biztos hogy mindig kompatibilis lenne.
Viszont van egy durva eltérése a TOSLINK fényvezetőnek és fiberNET vezetőhöz képest: 1mm átmérő. Talán ez tulajdonság ront legtöbbet a fiberNET kábelekhez képest.
Toshiba annak idején 10m max kábel hosszra adta meg az átvihető távolságot TOSLINK-re 48kHz/20bit-nél