fülelek írta: ↑2025.03.24., hétf. 17:04
Rudibácsi, te nem olvastad ezt sehol, te találtad ki, hátha egy idézetnek jobban hisznek. .....
No, akkor tegyük félre a személyes szimpátiát és az unszimpátiát.
Sajnos minden dielektrikum ront a jelátvitelen.
Ezt több kábelgyártó is tudja. (vagy nem érdekli őket és nem foglalkoznak vele) Szerintem tudja az összes, csak igyekeznek olyan dielektrikumot használni, ami a legkevésbé van befolyással a jelátvitelre.
Itt egy idézet az "Anticable" gyártótól: " Jitter is a time-domain issue in digital audio, and Dielectric Effect is a time domain issue in components and cables. The effects of dielectric effect distortion sound quite similar to me as the effects of jitter distortion, which is not surprising, since they are both time based distortions.
When the music signal flows through a cable, the dielectric material (insulation) around the wire absorbs some if this magnetic energy, but then re-releases it back into the wire slightly later in time. This time smearing of the music signal is called dielectric effect distortion. Both this and jitter distortion collapses the sound stage, makes the music sound hard and closed in, and reduces dynamics making the music sound lifeless and un-involving.
ANTICABLES use a very thin yet durable red coating to insulate the copper wire. This red coating is only 0.001 of an inch (0.025mm) thick. Beyond this extremely thin red coating, there is nothing left but air, and air is an ideal insulation dielectric material because it causes no dielectric effect distortion. Just one of the many reasons they are able to “hit the proverbial nail on the head” (Audiophilia, October 2105), when it comes to speed, neutrality, vibrant transparency, correct timber and last but not least, dynamics."
https://anticables.com/news/page/6
Az egyik legnagyobb és legelismertebb gyártó, a Nordost nagyon régen igyekszik már a vezető szálaktól távol tartani a szigetelő dielektrikumokat. Ezért találta ki a "monofilament" technológiát, majd a csúcs kábeleinél a "dual micro monofilament technológiát".
Ez utóbbi lényege, hogy nagyon vékony teflon szálakat sodornak össze, majd ezt a sodratot tekerik az elemi vezetők köré, majd ezt egy teflon csőbe rakjlák. Az elemi szálak egymás mellett találhatók a lapos szerkezetű kábelben (hangszóró vezeték). A tápkábeleknél, összekötőknél hasonló az elemi szálak szigetelése.
Ezzel a technológiával azt sikerült elérniük, hogy az elemi szálak csak rendkívül kis pontokban érintkeznek a szigeteléssel, gyakorlatilag levegőben vannak mindenféle szigetelő bevonat nélkül. Így a dielektrikum okozta energia reflexiók, reflektált jel késések a minimálisra csökkentek.
A Nordost nem csak a legfelső kategóriáiban használja ezt a technológiát már nagyon rég óta.
De kevésbé ismert cégek is próbálkoztak a vezető felület és a szigetelés közvetlen érintkezésének a minimalizálásával. Pl. A Music Timbre szintén USA gyártó az elemi szálakat nagyon lazán húzta teflon csövekbe és ezeket fonta össze. Minden kábele ezen a technológián alapult és közkedvelt volt, ameddig elérhető volt ez a gyártó a hazai piacon.
Természetesen nem ez a szent grál a kábel készítésben, de ez is egy irány a hangminőség (jelátvitel) jobbá tételében.