A pro audióban a kábelek hangra gyakorolt hatásának megitélése eleve más elvárások mentén megy, mint a hifiben,Voyager írta: ↑2025.01.12., vas. 14:59Szerintem a professzionális kábelek, mint a Sommer Cable, Mogami vagy Canare, valóban nem elsősorban a "hifis hangzás" esztétikai céljaira készülnek, hanem a precíz, megbízható és torzításmentes jelátvitelre. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lennének alkalmasak kimagasló hangminőség elérésére is, hiszen az átláthatóság és a jel integritása a jó hangzás alapja.
A professzionális iparban a hangmérnökök és stúdiók olyan kábeleket használnak, amelyek minimalizálják a veszteségeket, a zajt és a jel torzulását. Ezek a szempontok ugyanazok, amelyekre a hifisták is vágynak, csak utóbbiak gyakran különleges karaktert vagy "színezetet" keresnek a kábeleikben.
Szóval nem értek egyet azzal az állítással, hogy a professzionális kábelek gyártása során a hangminőség másodlagos. Épp ellenkezőleg: ezek a kábelek gyakran a legobjektívebb alapot biztosítják a jó hangminőséghez.
A pro audio ipar hangosító részében a strapabíróság a legfontosabb, a könnyű kezelhetőség és zajvédettség mellett, ráadásul ma már a szinpad és a keverőpult között kommunikáció is digitális, sőt IP-alapú (Dante például), amikor is réz vagy optikai gigabites az összeköttetés...
A hangfelvételi, a televíziós (streaming) iparban, a pro AV installációk esetében ugyanígy fontos a strapabíróság, hasonlóképpen a hangosításhoz előretörtek az IP-alap összeköttetések. Analóg esetben fontos a kezelhetőség, és a kiszámíthatóság. Könnyen beépítenek egy-egy installációkor több tíz kilométert is, a különböző bundokon lévő kábelek nem térhetnek el egymástól jellemzőiket tekintve. Az ár és a jó forraszthatóság is fontos a nagy mennyiségek miatt.
A hangfelvételi iparban mások a minőségi kritériumok megint csak, mint a hifiben.
Amikor ezt vizsgálják egy hangfelvételi stúdióban, hogy milyen a kábel "hangminősége", általában élő hanggal, énekkel, hangszerhanggal teszik. Mivel az utómunka sokkal fontosabb ma már a kommersz hangfelvételek esetében, mint a felvétel, és az utómunka meg leginkább számítógépek memóriájában történik, ezért a kábelek jelentősége némi túlzással annyira minimalizálódott, hogy lehetőség szerint ne hozzanak be zajt. A felvételek túlnyomó többségét izolálva, szólamonként veszik fel, ahol eszükbe nem jutna a kábel un térleképzését vizsgálgatni, hiszen az ilyen felvételeknek nincs "tere". Azt majd az utómunkában a zengetéssel kapja meg.
Vagyis a pro audióban a kábelek teljesen más körülmények közé és elvásárok szerint készülnek illetve vásárolják meg őket.
A hifiben a többség a kábeleket kimondva, kimondatlanul egyfajta hangszínszabályzóként, tonális beavatkozó eszközként próbálja használni, amivel semmi baj nincsen. Egyfajta mankóként jó figyelembe venni az pro audióban fennálló igényeket, és az ott népszerű kábeleket, de nem többnek.
A többség, még ha elégedett is egy pro kábellel, előbb vagy utóbb csak le fogja cserélni valami hifisebbre.
Tisztelet a kivételeknek természetesen.