Szia Magtech,
nem, ez dómsugárzós, mint ahogy a leírásban is jeleztem, és a képeken is látható.
A ribbon 500 euróval drágább, ha újonnan veszed.
Nekem van ribbonos dobozom is, megmondom őszintén én nem hallom a különbséget. Divatos a ribbon sugárzó, de nem a szent grál.
A ProAc 2020-as katalógusában ezt írják, és én ezzel tökéletesen egyetértek:
"1973-ban Stewart Tyler céget alapított „Celef Audio” márkanéven, amely 1975-ben Celef Audio International Ltd-vé vált. 1979-ben bevezették a ProAc márkanevet, és a Celef márkanevet fokozatosan megszüntették.
Stewart a Celef Audio International Ltd cégnév alatt tervezi meg az összes modellt, amelyet manapság ProAc hangszórócsaládnak hívnak.
Az évek során Stewart minden típusú magassugárzót megvizsgált, ezek lehetnek szalagos, dóm, elektrosztatikus és kevésbé ismert típusok. Ambíciója volt, hogy olyan magassugárzót találjon, amely a legkevesebb hátránnyal jár.
A magas frekvenciák természetes színtelen reprodukálásához a magassugárzó membránjának rendkívül könnyűnek kell lennie, lehetővé téve, hogy nagyon gyorsan induljon és leálljon. Bármilyen kiegészítést, túllógást vagy torzulást azonnal észrevennénk, ezért a torzítás hiánya rendkívül fontos volt.
A dóm magassugárzók kivételesen jók, a hangszórók túlnyomó többségében használják, hűen, kiváló szórással adják hozzá a harmonikusokat.
A szalagos membrán valószínűleg a legkönnyebb és nagyon magas frekvenciákat pontosan reprodukál. Sajnos a szalagos magassugárzó nem rendelkezik olyan szórással, mint egy dóm magassugárzó, ezért szalagos magassugárzóval ellátott hangszórók hallgatásakor általában több hotspot van a legjobb teljesítmény eléréséhez.
Az 1970-es években a Celef Audio egy hangszórót készített az úgynevezett egy RT1. Ez a Decca nevű cég szalagos magassugárzóját használta, és a szalagot egy nagy kürt töltötte meg a hatékonyság növelése érdekében. A probléma ezekkel a magassugárzókkal a következetesség és a teljesítménykezelés volt. Ezeket a problémákat azonban többé-kevésbé felszámolták, és a mai szalagos magassugárzó hatékony, és probléma nélkül veszi fel a program teljesítményét. De ahogy már említettük, a szalagos magassugárzók diszperziója nem olyan jó, mint egy kupola.
A magassugárzó és a dóm magassugárzó jobban működik alacsonyabb frekvenciákon, mint a mi szalagos magassugárzónk.
A vakhallgatási teszt során kételkedünk abban, hogy az emberek többsége meg tudja mondani, hogy dóm vagy szalagos magassugárzót hallgat. Vannak azonban olyan emberek, akiknek érzékeny és szelektív hallása is van, és meg tudja mondani, hogy melyik melyik, különösen bizonyos zenetípusok esetében.
A Proacnál a kupola közül választhat, vagy szalagos magassugárzó néhány modellünkben, jelenleg a Response D20, D30 és D48, és az emberek gyakran kérdezik melyik magassugárzó hangzik a legjobban, de szinte lehetetlen leírni a különbséget. Az egyetlen válasz véleményünk szerint a két típus személyes meghallgatása és az egyik vagy a másik iránti preferencia megtalálása.
Úgy gondoljuk, hogy mind a szalagos, mind a dóm magassugárzóink kiváló magas frekvenciájú információkat kínálnak alacsony torzítással.
Egyes zenetípusok feltárhatják a különbségeket. Ez lehet az a különbség, amelyre egyes ügyfelek vágynak
és egyénileg megfelelne annak a hallgatónak. Ez azonban nem jelenti azt, hogy egy másik személy ugyanazokat a különbségeket hallhatja.
Tehát a szalag és a kupola közötti választás teljesen személyes, és csak mindkettő meghallgatásával hozható meg.
Mindkettő kivételes magas frekvenciájú hangot ad, és bármelyik magassugárzó mellett dönt a bemutató után, biztos lehet benne, hogy a lehető legjobb hangvisszaadást fogja kapni, amely megfelel Önnek."